Naziv albuma: Gužva u Svemiru
Izdavač: Hitchtone Music & Promotion
Datum izdanja: 08. siječanj 2020.
Producent: Doringo
Žanr: Progressive rock, instrumental, fusion, surf rock, world music, geo rock
Trajanje: 30:56
Broj pjesama: 8
Drugo studijsko izdanje glazbenog trojca Doringo je pred nama nakon prvog albuma ”Infography” koji je izašao 2017. godine.
Doringo čine: Mihovil Jurdana (bas), Damir Mihaljević (bubanj) i Doringo (gitara, produkcija). Ovoga puta, drugo studijsko izdanje ”Gužva u svemiru” donosi osam instrumentalnih pjesama koje prolaze kroz nekoliko žanrova – progresivu, surf rock, world music, ali po prvi puta Doringo predstavlja svoj novi žanr – geographical rock (zemljopisni rock) iliti geo rock. Zanimljivost tog novog žanra jest u tome što se pomoću glazbe može predstaviti neko područje, putevi, mjesta i sl., kao stari rimski putevi na Velebitu, koji su inspirirali ”Rimsku Salatu” s ovog albuma.
Album otvara ”Mrežničko kolo” koje svojim surf zvukom daje zanimljivu interpretaciju kako bi tipično narodno kolo zvučalo u ovakvom aranžmanu. Na pjesmi se također mogu čuti i puhači, ovoga puta saksofon, kojeg je odsvirao Mak Murtić. Iduća je nešto brža – ”Privid Zajedništva”, na kojoj imamo zanimljivu instrumentalnu igru električne i bas gitare, a bas klarinet koji je odsvirao Aldo Foško, daje jednu posebnu atmosferu. S ”Kineska Močvara” selimo se na Daleki Istok, a za nju je također snimljen i videospot koji je predstavio album. ”Drabo Nuevo” svojim dugačkim uvodom postepeno uvodi u glavni, rasplesani dio pjesme, a također i na neki način zatvara prvu polovicu albuma.
U drugom dijelu albuma, dolazimo do ‘‘Rimska Salata”. Jedan od singlova kojim je album i najavljen nastavlja avanturistički ton albuma. Sama stvar inspirirana je starim rimskim putevima po Velebitu. I ovoga puta na bas klarinetu gostuje Aldo Foško. S instrumentalom ”Vrlika” selimo u Dalmatinsku zagoru gdje je nalazi istoimeno kultno mjesto. Svojom atmosferom violina (koju je odsvirala Lucija Stanojević), a i ritmom, pjesma kao da vraća u neka prošla vremena, točnije srednji vijek, a tu atmosferu na viši nivo podiže i akustična gitara Orjena Riđanovića. Pred sam kraj albuma imamo ”Enofazni Števec”. Instrumental odiše progresivnim rockom, a zanimljiva je po svojoj 9/8 mjeri, koja i nije inače toliko popularna u maintream ili alternativnoj glazbi. Na samom kraju, album zatvara ”Blue House”. Električna gitara na uvodu jednostavno odiše ljetom, morskim plavetnilom i Mediteranom, i u vrlo pozitivnom tonu završava album.
Doringo nas je ovim instrumentalnim albumom prošetao kroz razna geografska područja, od Lijepe Naše pa sve do Dalekog Istoka. Glazba koja se može poslušati u ovih pola sata (i sitno) jednostavno daje jedan avanturistički duh, što je pomalo i strano za ovu našu domaću scenu, pa je ovo jedan vrlo zanimljiv pristup takozvanom žanru world musica. U svakom slučaju, jedan vrlo zanimljiv instrumentalni album koji od prve do zadnje sekunde svakog slušatelja svojom glazbom provesti kroz razna mjesta, što kod nas, što diljem svijeta.
- Mrežničko kolo
- Privid Zajedništva
- Kineska Močvara
- Drabo Nuevo
- Rimska Salata
- Vrlika
- Enofazni Števec
- Blue House
-
8.2
Komentari preko Facebooka