Nova nedjelja, nova RAProspektiva 
RAProspektiva nova je kolumna portala Mixeta.net u kojoj Äemo vas, poÄevÅ”i od 1999. godine, provoditi kroz raprospektivu pet najboljih regionalnih rap projekata u svakoj od narednih godina.
Kolumna je sastavljena po osobnom izboru autora, a bit Äe objavljivana svaki puta istim danom, nedjeljom. Za vas RAProspektivu iz 2006. godine donose SrÄan GrkoviÄ i SaÅ”a StojanoviÄ. Stay Tuned!
Ovdje možete proÄitati ostale kolumne: 1999., 2000., 2001., 2002., 2003., 2004., 2005., 2006., 2007., 2008.
Bvana ā Na nivou proseÄne cigle / Ajs Nigrutin i Bvana ā Fujznem Džigili
2009. godina je bila veoma produktivna za Nikolu ÄosiÄa, svima poznatijeg kao Bvana iz Lagune. Za manje od pola godine izbacio je tri albuma ā solo album āNa nivou proseÄne cigleā, āFujznem Džigliā sa Ajs Nigrutinom i āPovratak korovimaā sa Žutim iz Sick Toucha. U planu su bili i projekti sa Sick Touch-om, Mikrijem, kao i projekt āTamna Strana Fankaā koji se nažalost nisu realizirali. āNa nivou proseÄne cigleā je izaÅ”ao prvi, pod okriljem āRap Cartelaā, i to je drugi Bvanin solo album nakon prvijenca āKo je krao jogurtā. Za razliku od āJogurtaā koji je sniman godinama po raznim studijima i zvuÄi viÅ”e kao kompilacija nego album, āCiglaā je veÄ kompletniji projekt na kojem je kompletnu produkciju, mix i master odradio JanZoo (osim stvari āNa Adiā koju je producirao Å mek Dedi). Na albumu se kao gosti pojavljuju Bdat Džutim, Prti Bee Gee, Å mek Dedi i DJ Doobie. Tematika albuma je naravno kao i veÄina Bvaninih pjesama tog doba o konzumaciji marihuane, ali se naÅ”la i po koja tematski drukÄije potkovana pjesma. Kao neke od najupeÄatljivijih stvari s tog projekta se izdvajaju āSistemā, kao jedina socijalno angažirana pjesma, āMoj pajpā, āMrdajte buljeā, āNa Adiā, āNaj naj njegraā, āHard korāā¦ U rujnu za āMultimedia Recordsā izlazi āFujznem Džigiliā u suradnji s Ajs Nigrutinom, koji takoÄer tematski ima istu poruku kao i āCiglaā, samo ovaj put uz Ajzakove nesvakidaÅ”nje poÅ”tapalice. Album je najavio spot za singl āMaglaā, koji je Ajsovim fanovima dao nadu da Äe se vratiti nekom tvrÄem zvuku nakon āKajmaka i katranaā, a takoÄer istima i predstaviti Bvanu, u sluÄaju da do tada nisu Äuli za njega. Na ovom albumu je veÄ veÄa koliÄina gostiju i producenata. Od MC-ja tu su Wikluh Sky, Gidra, LuÄano Hejter, Noyz kao i pokojni Moskri koji se naÅ”ao na pesmi ā______ā, snimljene joÅ” 2003., a producenti su Timbe, Vikler, Kruks, DJ Pjer, Seven, kao i sam Ajs pod pseudonimom Savo TeleÄi. Pored āMagleā zvuÄnije pjesme s albuma su gorepomenuta stvar sa Moskrijem, āTHC medā, āBolji nego crnjeā, āTo se ne bi desiloā, ā200 kila vutreā, āRepuju o travaāā¦ Godinu zatvara āPovratak korovimaā koji su Žuti i Bvana odradili kao Tajžu-San i Bvanaman, ovaj put kao internet izdanje. O ovom albumu nema puno Å”ta reÄi, osim da su gosti bili Prti Bee Gee, Mlata, Tish, a da se kao najupeÄatljiviji singl izdvojio āDe si brateā, koji je dobio i video, a pored toga i stvar āSou hajā sa Prtijem.
THCF ā Majmun Idzuo
Nakon debi albuma āTHC La Familijaā iz 2007. i izlaska treÄeg Älana Saleta iz ekipe, Bore i Stefan izbacuju vjerovatno svoje najbolje izdanje, koje je postavilo neke nove standarde u zvuku srpskog repa. Iako nikad neÄemo s preciznoÅ”Äu znati otkud baÅ” naziv āMajmun Idzuoā, vjerojatno Äe nas joÅ” viÅ”e privuÄi da posluÅ”amo ovaj album. Upravo naslovna numera otvara album i veÄ polako poÄinjemo shvaÄati o Äemu je zapravo rijeÄ i daje nam za pravo da oÄekujemo ludilo od albuma. Pored naslovne numere, album nam je dao i neke od veÄih klasika kao Å”to su āTrenerka stilā, āOpekāo sam seā, āBulevar Nasiljaā, āRadi Å”ta te plaÄaā, āŽivot nije samo jedanā, āNe može niÅ”ta na polaā, āImamoā koje nam daju pravi prikaz o tome koju je moÄ i energiju tada imala ova ekipa i definiralo kakav Äe zvuk da nam isporuÄuju u godinama pred nama. Miks albuma uglavnom potpisuje Lud, uz par Reksoninih mikseva, za instrumentale su zaduženi Reksona, Pera, Coby, Dash Baby, J Cook, Jimi TripleB i Lud, a kao gosti se pojavljuju Medox, koji se tad pojavio i nikad viÅ”e, i Marlon Brutal, kojem je ovo bila prva stepenica ka probijanju na domaÄoj sceni. Sveukupno, ovo je definitivno vrhunac njihove karijere, kao i prekretnica k malo Å”iroj publici koju Äe dobivati tijekom godina koje slijede.
Sinestet ā Hologram Funk LP
Svi malo bolji poznavatelji hrvatskog rapa složili bi se vjerujem da je Sinestet u vrhu hrvatske rap scene, priÄamo li o kvaliteti i doprinosu kolektiva, nevažno u kojoj formaciji se nalazio. Magellano, Scriptor, Inkognito i Yuri sami po sebi su imena o kojima bi se o svakom ponaosob mogla sastaviti po kolumna, a onda zamislite Å”to dobijete kada ih spojite sve zajedno uz neizostavan doprinos po meni alfe & omege cijelog kolektiva i jednog od najboljih regionalnih producenata AC3P0-a. Nema puno filozofiranja i razlike na Hologram Funku u odnosu na druge njihove projekte. Å to se liriÄke razine tiÄe sigurno neÄe prijati za uÅ”i nekome tko je rap poÄeo sluÅ”ati prije dvije godine i veÄinu plejliste mu Äine domaÄe kopije novonastalog vala ameriÄkog ārapaā. Produkcijski kao i uvijek Tripio je odradio maksimalno kvalitetan posao, toliko dobar da maknete li vokalne dijelove s ovog LP-a, ni u Å”ta manjoj mjeri ne bi uživali sluÅ”ajuÄi samo instrumentale koji kao da se jedan s drugim natjeÄu koji je kvalitetniji i Å”arolikiji. Suze od Dima, Marijana i Za Djevojke su moji subjektivni favoriti, no zasigurno se neÄete prevariti odvojite li otprilike jedan sat vremena i presluÅ”ate cijeli projekt od poÄetka do kraja. Preporuka.
Bdat Džutim ā Praznik za uÅ”i
Mnogo dugo se Äekalo na prvi solo album Timbeta, svima nepravedno znanog kao āonaj treÄi Älan Bad Copyjaā. Nažalost, album āTimbetova zemljaā, koji je raÄen joÅ” 2004. nije ugledao svjetlost dana, ali tko zna zaÅ”to je to zapravo dobro, jer zapravo nitko nije oÄekivao da Äe pet godina kasnije izaÄi jedan od novijih klasika srpskog repa o kome Äe se priÄati narednih godina. Album je za razliku od standardnih Bad Copy projekata neka osobnija Timbetova priÄa, neÅ”to sliÄno kao Vikler koji nam je 2007. isporuÄio āOrtaci ne znajuā. U tim momentima Bad Copy je bio na pauzi, pa je bilo sasvim oÄekivano da se Älanovi posvete svojim solo karijerama. Album otvara āŽiveliā s gostovanjem Kruksa, i po samim rijeÄima Timbeta je ovo najdraža stvar sa albuma, na kojoj je umjesto Kruksa trebao gostovati MarÄelo. Sve se nastavlja s Timbetovim odavno znanom āKik het snerā u novoj verziji na Nikov bit, a potom i gostovanjem Å efa Saleta na pjesmi āSve okā. ā51ā je vjerojatno najubitaÄnija stvar albuma na kojoj Timbe zadaje repanjem asocijacije na sve brojeve od 1 do 51, a na nju se nadovezuje reprezent āOpasnaā na kojoj gostuju Bvana i DJ Raid. Slijedi set tematski potkovanih pjesama āLivoskodiā, āNazad u danuā, kao i jedan od potencijalno radijskih hitova āTa ne postojiā koju su upotpunili Älanovi Bauk Squada Kruks i Å mek Dedi. āPesma o paramaā je svojevrstan tribute Wu Tangu i njihovom klasiku āC.R.E.A.M.ā, koristeÄi Äak i isti sample āAs Long As I Got Youā, a potom se nadovezuje i āZamrzivaÄā, klasiÄna Bad Copy stvar koju naravno dopunjuju Ajs i Vikler, iako u tim momentima BC nije bio aktivan. Nakon posvete DJ-evima, kojima i sam pripada āNa kecu i dvojciā, ulijeÄe joÅ” jedan veÄi hit albuma āŽivotni sanā na kojoj gostuju Ajs, i druga polovina tadaÅ”njih Bauka Gidra i Å oÅ”im, koju naravno upotpunjuje DJ Raid svojim skreÄevima. Set baladiÄnih pjesama koje album privode kraju zapoÄinje kratki skit āTužna sudbinaā s Viklerom na refrenu, potom Timbetovo otvaranje duÅ”e na pjesmi āBalada o reperu koji kuka bezveze ā Od danas do sutraā, i malo pozitivnija stvar āNedeljaā. Pred sam kraj albuma konaÄno nam se ukazuje Äuveni Sisko Mesar, Äesto spominjan u Ajsovim pjesmama, sa svojom kratkom pjesmom koju je Timbe ubacio na album nakon dužih pregovora. Album je zatvorila pjesma āMajstoreā, klasiÄna zahvalnica svima koji su sudjelovali na projektu i ljudima koji su bili uz Timbeta tijekom života, a kao bonus dobivamo i jungle remix stvari āKik het snerā uraÄena od strane Codexa. Trivije o nastanku albuma, kao i neke priÄe o pjesmama koje vjerovjtno niste znali, možete proÄitati od samog Timbeta na sljedeÄem linku.
J Cook ā Pakao
Nakon uspjeÅ”nog probijanja leda s projektom āKodeks 011ā beogradski producent J Cook nastavio je suradnju sa artistima sugraÄanima i publici donio āPakaoā, prvo svoje isprofilirano djelo. Koncept se sastoji od 16 pjesama, a ugostio je neka od najpoznatijih imena beogradske rap scene, a priÄamo li o 2009. godini slobodan sam reÄi i najkvalitetnije Å”to je ista imala za ponuditi. Sha, Juice, Seven i Å kabo samo su neka od brojnih imena koje je J Cook ugostio uspjevÅ”i napraviti ono Å”to mu je po meni falilo na prvijencu, a radi se o ostavljanju osobnog potpisa i izgradnji prepoznatljivog stila. Pakao obiluje razliÄitim stilovima izvoÄaÄa od Sevena do Å kabe ili Juicea, no ono Å”to ih veze su instrumentali kojima su se morali prilagoditi Å”to je zapravo odliÄna stvar u cijeloj priÄi, Å”arolikost stilova i tema upakirana u prepoznatljiv stih instrumentala stvorila je dobitnu kombinaciju.
Komentari preko Facebooka