Nova nedjelja, nova RAProspektiva 
RAProspektiva nova je kolumna portala Mixeta.net u kojoj Äemo vas, poÄevÅ”i od 1999. godine, provoditi kroz raprospektivu pet najboljih regionalnih rap projekata u svakoj od narednih godina.
Kolumna je sastavljena po osobnom izboru autora, a bit Äe objavljivana svaki puta istim danom, nedjeljom. Za vas RAProspektivu iz 2006. godine donose SrÄan GrkoviÄ i SaÅ”a StojanoviÄ. Stay Tuned!
Ovdje možete proÄitati ostale kolumne: 1999., 2000., 2001., 2002., 2003., 2004., 2005., 2006., 2007.
MarÄelo ā TreÄa strana medalje
Vjerujem da Marka Å eliÄa ne treba posebnije predstavljati nikome tko je iole imao u životu doticaja sa regionalnim rapom. Njegov treÄi studijski album TreÄa Strana Medalje za mene je i njegov najkompletniji poduhvat u viÅ”egodiÅ”njoj muziÄkoj karijeri. Na stranu sada priÄe i priÄice o tome da je Å eliÄ recitator i ostale spike koji neki tzv. pravi rap fanovi guraju u plan ispred njegovog neospornog talenta i kvalitete koji im oÄito nije baÅ” najbolje sjeo pa su si dali za pravo priÄati o neÄemu o Äem nemaju pojma, govorim o rapu opÄenito. Kao i uvijek kada je ovaj artist u pitanju projekt obiluje neograniÄenim liriÄkim kapacitetima kao i vrhunskim tehniÄkim sposobnostima koji ga uz tematiku koja je iznimno teÅ”ka i na trenutke nadasve zamorna za sluÅ”anje uz plus izuzetno složenih i kvalitetnih instrumentala gdje su svoj doprinos dali Sky Wikluh, Smajli, D. RistiÄ, Dr Dra te DJ Raid Äini izuzetno kompliciranom, ali zanimljivom slagalicom. Kao osobne favorite istaknuo bih svakako āDoleā i āTestamentā. Ukoliko niste spremni za pogled na svijet iz malo drukÄije perspektive od one kojoj vas uÄe Å”kolstvo i roditelji slobodno ga zaobiÄite, a ukoliko ste spremni na isto, dajte si za pravo odvojiti dio vaÅ”eg slobodnog vremena i posvetiti ga ovom projektu.
Ajs Nigrutin ā Kajmak i katran
Po izlasku iz reality programa āVeliki Bratā, gdje je doÅ”ao do samog finala, Ajs Nigrutin je samo mjesec dana poslije toga izbacio svoj treÄi studijski album āKajmak i Katranā. Mnogi Äe reÄi da je ovaj album izbaÄen i uraÄen brzinski samo da bi se održao aktualni hajp oko njegovog zajedniÄkog sudjelovanja s kolegom Viklerom u showu, ali za to je možda bilo bolje odraditi neki Bad Copy projekt koji je Äak i bio u planu tad. MeÄutim āVeliki Bratā je samo uspio da otjera grupu na ÄetvorogodiÅ”nju pauzu u kojoj su se Älanovi posvetili solo projektima i nastupima. Nego, da se vratimo na sam album. āKajmak i Katranā je u to doba bio prodavan na kioscima u kartonskom omotu po jako niskoj cijeni, Å”to je bio tadaÅ”nji trend kod nekih popularnijih pjevaÄa Äiji su albumi dijeljeni uz pakete mobilnih operatera ili praÅ”ak za veÅ”. Naziv albuma je popriliÄno parodija na ime albuma Aleksandre KovaÄ āMed i Mlekoā, a sadrži 11 numera (9 pjesama i dva skita). Nakon Intra koji je retrospektiva nekih starijih radova Ajzaka, odmah slijedi najveÄi hit albuma āPapuÄarā, jedina koja je dobila službeni video (ne raÄunajuÄi hood video za āOsuÅ”eni prokeljā). Ulogu Ajsove žene u ovom sad veÄ klasik spotu igra Äuvena srpska novinarka DuÅ”ka JovaniÄ. JoÅ” jedan hit je i stvar āJagodice sondiceā na koju se nadovezuje i pjesma o srednjoÅ”kolskim jadima āZulufā, na kojoj se po prvi put pojavljuje mc BorÅ”Ä. āOsuÅ”eni prokeljā je jedna od dvije stvari sa albuma koju je producirao zagrebaÄki producent AC3PO, a nakon kratke poeme āPola leba i salamaā slijedi i stvar āPuftam iz miÅ”toljaā. Album zatvaraju joÅ” tri featuring i jedna solo traka, prva u nizu je science fiction numera āKraveā, s gostovanjem tada mladog i perspekrivnog mc-ja Kruksa (Bauk Squad) i ponovnom produkcijom AC3PO-a. Nakon nje kolegijalno gostuje Timbe na āLetnjem žuruā, Ajs solira na āIsporuci mazutaā, a posljednja numera s ovog kratkog albuma je āSexy medeniā s gostovanjem ekipe Blind Business i Skaj Viklera. Iako mi je ovo osobno drago izdanje, ipak ostaje jedno od slabijih Ajzakovih, s obzirom da je brzinski uraÄeno i veoma kratko je bilo aktualno, makar su neke stvari s njega (p)ostali klasici.
Bendicod ā Sloboda Govora Vol. 3
Ovaj projekt nastavak je albuma zagrebaÄkog repera o kojem smo pisali u jednoj od ranijih kolumni, pa neÄu puno duljiti o njemu poÅ”to je konceptualno i tematski ovo samo proÅ”irena verzija drugog nastavka Slobode Govora o kome možete Äitati OVDJE. Od stvari koje bih ipak napomenuo tu su prije svega mnogobrojni gosti Hoodie, Replik, Illacist, Samantha, Wide, Amper, Playmaker, Khan, AlāQalra, Target te Pendrek. JoÅ” jedna bitna stavka i razlika ovog albuma sa prethodnim nastavkom je razina Bendicodovih tehniÄkih kapaciteta koji su vidljivo napredovali u odnosu na prethodni album. TakoÄer, valja napomenuti da se sam artist odluÄio drznuti joÅ” otvorenije govoriti o stvarima i temama koje su smisao ovog projekta i oko kojih se zapravo vrti cijeli koncept (āteorije zavjereā, manipulacije, sistem itd,). Za one koji su preskoÄili prva dva nastavka dobra je vijest da se neÄe morati vraÄati unatrag osim ako za tim imaju posebnu volju jer je u ovom posljednjem sve reÄeno prije sroÄeno u po meni jednostavnijem i pristupaÄnijem obliku uz plus veÄ spomenutih viÅ”ih tehniÄkih kvaliteta samog repera. Album je proÅ”ao tako kako je, odnosno bolje reÄeno nije proÅ”ao kod publike priÄamo li o broju presluÅ”avanja, same teme koje sklapaju njegov koncept ni nisu neÅ”to Å”to bi privuklo Å”ire mase, no za sve željne sluÅ”anja muzike sa ovakvom tematikom ovo bi mogao biti jedan pravi āHidden Gemā.
Å kabo ā Remek delo
Nakon debi albuma āSamā i porodiÄnog projekta PKS ā PVO sa ženom Nadicom, Å kabo je ovaj put odluÄio da svoj drugi solo album posveti svom tada tek roÄenom sinu Nemanji, nazvavÅ”i ga āRemek deloā. Kao i prethodno spomenuti Ajsov album āKajmak i katranā i ovaj album sadrži taÄno 11 numera, s tim da je razlika u tome da ovaj projekt ipak nije odraÄen na brzinu i silu, veÄ da je u pitanju jedan kompletnija priÄa. Kad spomenusmo Ajsa, Intro albuma svojim gostovanjem upotpunjuje upravo Bad Copy, a stvar je zapravo remix numere āÅ kabo Maestroā sa prvog albuma Beogradskog Sindikata. Odmah potom slijedi stvar āSam protiv sebeā, konceptualna traka o vjeÄitoj borbi s osobnim problemima, a na nju se nadovezuje stvar āDorÄolā na kojoj prvi put Äujemo DJ Ape-a (znanog kao Lou Benny, a kasnije i Bege Fank) i Å onsi Rasa, koji je ujedno zadužen i za njenu produkciju. Naredna stvar āLjubomorniā je veÄ ozbiljnijeg karaktera, iako sadrži semplove pjesama Äuvenog beogradskog dance izvoÄaÄa 90ih godina Dr. Iggy-ja, a kao brake izmeÄu ozbiljnijih stvari koje slijede dolazi i klupska numera āPojaÄajā za koju je uraÄen i video. Drugu polovinu albuma otvara āSmisaoā, kritiÄki nastrojena stvar o aktualnim druÅ”tveno-politiÄkim zbivanjima, a potom usljeÄuju dvije tematski vezane pjesme āBraÄaā i āZmaj redaā, uraÄene u nekom epsko-viteÅ”kom stilu. Album lagano privode kraju dvije familijarno posveÄene pjesme āPorodicaā i naslovna āRemek deloā, koje je svojim vokalnim sposobnostima ukrasio RadoÅ” Äulibrk, a kao posljednje naÅ”lo se mc-producentsko gostovanje Sky Wiklera na numeri āBiÄe sve okejā. Nakon ovog albuma svake naredne godine nas je oÄekivalo bar po jedno Å kabovo izdanje, bilo solo ili zajedniÄko s drugim kolegama, a Äak Äe i na kratko uzeti svoje liÄno ime BoÅ”ko, pa Äak i prezime ÄirkoviÄ i pod njima objaviti neke albume.
Hartmann ā Moj Kraj
Za mene osobno 2008. godina jedna je od onih koja spada u period zlatnog doba srpskog rapa i konkurencija za izabrati joÅ” samo 2 albuma Å”to je bio moj zadatak ovoga puta nije bila nimalo laka. Ruku na srce, ove godine izaÅ”lo je nekoliko projekata zvuÄnijih imena koja su itekako viÅ”e popraÄena i zasluženo bi se naÅ”li na ovoj listi, no ja sam mjesto odluÄio ustupiti jednom underrated projektu. Radi se o albumu āMoj Krajā beogradskog repera Hartmanna, moglo bi se reÄi jednom klasiÄnom reprezentu mjesta i vremena odrastanja samog artista proÅ”aranog lokalnim slengom i uobiÄajenim temama koje se vežu uz ovakav stil (vutra X klupa X pivo X rap). Projekti ovakvog tipa mogu biti izuzetno napadni i zamorni preÄe li artist granicu prepriÄavanja vlastitog života i dogaÄanja u okolini koja ga okružuje u neku vrste samohvale, pa to najÄeÅ”Äe zvuÄi prosto reÄeno kao obiÄno repersko preseravanje, no za mene Hartmann je ovdje uspio zaustaviti olovku toÄno na mjestu koje odvaja kvalitetan reprezent album od kliÅ”e projekta. Izuzetno dobrih tehniÄkih moguÄnosti uz flow koji se jako dobro stopio s instrumentalima, Hartmann je pokazao kako na jedan dobar naÄin opisati stanje na ulicama Beograda, ( to je primjenjivo i za cijelu regiju, pjesma āNa Balkanuā je direktan primjer) koje ne spadaju u podruÄje užeg i Å”ireg centra. Na trenutke u pojedinim pjesmama možda i preagresivan te zamoran, no ukoliko gledamo Å”iru sliku projekta u cijelosti , jasno se mogu definirati razlozi ispoljavanja takvih stavova, poÄevÅ”i od vremena i mjesta odrastanja pa sve do likova koji su upotpunili prvo i drugo navedeno u ovoj reÄenici. Rap radniÄke klase, muzika za one koji bi uvijek izabrali blejanje u blokovima uz travu i pivo prije nego 10 dana ljetovanja u Å panjolskoj, album za ljude koji razumiju osjetljivost socijalne tematike na ovim prostorima, projekat vrijedan pažnje i moja osobna preporuka.
Komentari preko Facebooka