Ususret sedmom Door Dealu popričali smo s osnivačima pankburaškog zvuka, točnije s grupom Zbogom Brus Li. Što nam oni poručuju, što vole, a što ne vole možete saznati u razgovoru s Branislavom Smukom.
Za početak može najveće kliše pitanje. Što je to točno Zbogom Brus Li i zašto baš Zbogom Brus li?
Brus Li je beskompromisni borac za pravdu. On je anacionalni i vanvremenski heroj, predstavlja ideal kojem svi težimo. Zbogom Brus Li aludira na pozdrav detinjstvu. Dobu od kojeg se teško opraštamo. Samo ime i nastup govore da smo i dalje malo nedozreli.
Vaš glazbeni žanr jest PankBuraški rock. Možete li nam pobliže objasniti vaš glazbeni pravac?
Bend je u početku negovao post-pank. Kada taj stil pomešaš sa uticajima panonske tamburice: dobijaš Zbogom Brus Li. Tamburi fali ritam bubnja, mi smo ga ubacili u ovakvoj neobičnoj fuziji. Rok je tu po defaultu.
Osim neobičnog glazbenog žanra koji je postojan s uobičajenim rock instrumentima, ZBL je pojačan i nekim tradicionalnim instrumentima. Kako je došlo do ideje da se spoje „nespojivi“ instrumenti?
1995. godine na prvom albumu smo kao goste imali tamburaški orkestar. Svirali su u pesmi “Zaseda za Zvonka Bogdana”. Od tada se interesujemo za taj zvuk. Zvuk tambure i begeša smo 2005. godine izjednačili sa glasnoćom gitare i bubnja. Interesantna i neobična postava na bini.
Koja je najveća razlika između ZBL i ostalih bendova, ima li uopće sličnih bendova vašem?
Mislim da nema. Mi smo utemeljivači pankburaškog pravca. Poneki rokabili bendovi koriste kontrabas (Double Bass) umesto bas gitare. Mi jedini na svetu koristimo begeš, tamburaški kontrabas. U tome je najveća razlika. I zvuči dobro!
Nastali ste davne 1992. godine te je vaš prvi demo album izašao u kasetnom izdanju kao što je tad bilo i uobičajeno. Kako gledate na pojavu novih medija uz čiju pomoć se današnji glazbenici promoviraju, mislite li da je njima lakše?
Lakše je objaviti digitalno izdanje negoli što je bilo devedesetih godina snimiti i izdati kasetu. Samim tim izdanja je bilo manje nego danas. Svi bendovi sa objavljenim albumom su nešto postigli. U današnje vreme mnogi dobri bendovi ostanu neprimećeni. Ni ja ne stižem da preslušam i ispratim sve novo što se pojavi. Ponuda je zaista ogromna.
Što ZBL više preferira, kasete, CD ili možda vinyl?
Definitivno vinil, kasete eventualno a CD ako baš mora. Sakupljač sam vinila. Često ih puštam po klubovima i to me čini sretnim.
Svoje nastupe odrađujete kostimirani. Kako su kostimi prihvaćeni od strane publike?
Uglavnom pozitivno. Svaka svirka mora da bude po nečemu prepoznatljiva. Kostimi dodaju deo ludoj atmosferi na koncertima.
Da je Zvonko Bogdan super heroj, koja bi bila njegova super moć?
Zvonko Nad-Bogdan bi na Betmenovim kočijama, uz pomoć zlatnog mikrofona delio pravdu po atarima.
Hoćemo li doživjeti suradnju ZBL-a i Zvonka Bogdana?
Jedino ako Zvonko Nad-Bogdan primi Super Slavka u svoju družinu. Ja, Branimir Crni-Zloćko, mislim da se to neće dogoditi.
Snimili ste i album za djecu Hogli-Vogli Rok. Kako je javnost prihvatila punk album za djecu i najvažnije od svega, kako su djeca uopće reagirala na tako nešto?
Deca odlično reaguju na album “Hogli-Vogli Rok” . Ritam je jak a pesme se lako pevaju. Javnost ga je malo zanemarila jer se pojavio u vreme bombardovanja naše zemlje. To izdanje definitivno zaslužuje više pažnje.
Što je to Partija Smeha?
Partija Smeha je virtualna organizacija čiji je cilj bio ismevanje politike. Aktivna u kampanji 2009. godine za potrebe festivala Beovizija.
Koliko je politika utjecala na ZBL stvaralaštvo?
Politika može da utiče na sve, osim na umetnost. Bez bolesti nema umetnosti.
Kroz ZBL prošao je pozamašan broj glazbenika, možete li navesti neke od njih i tko je u trenutnoj postavi?
Pellencio di Bankroti, Kostabas i Djura Legura su trenutna postava. Najduže su sa nama još svirali Marta Telepčanka, Boban iz Temerina i Jovandeka Li Metalika. Pored njih u radu je učestvovalo dosta muzičara sa novosadske scene. Slavko i ja odolevamo.
Osim što je u glazbenoj industriji, ZBL je akter i filmske industrije. Koliko je važno filmsko sudjelovanje za ZBL?
Definitivno volimo da sarađujemo sa različitim umetnicima. Pozorišna trupa Crna Rupa ili pojavljivanje u filmu Želimira Žilnika to pokazuju. Trenutno režiser Miroslav Jović radi na dokumentarno-igranom filmu o radu našeg benda. Film bi trebao da se pojavi ove godine.
Kad smo već kod filmova, svoj rad promovirate i putem video spotova. Što za Vas znače video spotovi?
Video spotove radimo da bi ljudi čuli našu muziku. Više bih voleo da omladina kupuje ploče, diskove ili kasete. Muzika bi tako duže ostajala u kući. Sa druge strane mladi nemaju novaca za kupovinu izdanja. Sve ode na internet.
U tjeku je promocija fotomonografije benda Zbogom Brus Li “Zabranjenima ulaz besposlen”. Što možemo očekivati u fotomonografiji?
Hiljade različitih fotografija, crteža, omota, plakata, novinskih članaka… Knjiga je velika i šarena, prepuna je dragih prijatelja i njihovih radova u vezi sa bendom. Izuzev što pokazuje razvojni put kojim je išao naš mali rok sastav, fotomonografija sadrži i odlične tekstove eminentnih rok kritičara.
Gdje čitatelji mixeta.net portala mogu pronaći vašu fotomonografiju?
Najbolje i najjeftinije je na koncertima. Možete je poručiti i na zbogombrusli@gmail.com. Takođe u knjižarama i muzičkim prodavnicama u Novom Sadu i šire.
Možemo li se nadati i novom studijskom albumu nakon fotomografije?
Naravno. Od “Ukletog Salaša” 2008. godine objavili smo kompilacijsko izdanje “Ratatatariteti”, mini album na vinilu “Kokainka”, uživo album “Noć živih hitova”, nekoliko video singlova i pojavili smo se na dosta kompilacija ovde i u svetu . Posle filma je definitivno vreme za novi studijski album.
Gostovali ste na brojnim festivalima, postoji li za Vas najdraži ili možda najmrži?
Odlično se zabavljamo svirajući na festivalima pred raznorodnom publikom. Uglavnom volimo, manje mrzimo…
I za kraj, što možemo očekivati od ZBL-a u skorije vrijeme?
Film, novi album, puno svirki i pokoji mamurluk.
Komentari preko Facebooka