Od 1. kolovoza ove godine u Republici Srbiji uvodi se novina po pitanju poslovanja između glazbenika i organizatora glazbenog događaja u vidu Ugovora o izvođačkom djelu.

U tom ugovoru morat će biti navedena visina honorara koji će se glazbenicima isplaćivati na žiro-račun. Iako se navodi kako će od tog novog načina koristi imati i umjetnici i poslodavci zbog uplate poreza umjetnicima i poslodavcima zbog izlaska iz sive zone te na kraju krajeva i sama država, dovodi se u pitanje što će se dogoditi s promocijom alternativne i underground scene i glazbe.

Koliko će novaca vrijediti nastup obvezna je stavka ugovora kojega potpisuju pjevači, glazbenici, plesači, DJ-evi, voditelji s jedne strane i ugostitelji s druge. Honorar neće smjeti biti manji od minimalne cijene rada.

Prema procjeni tamošnjeg Ministarstva kulture, na crno radi oko tri tisuće izvođača, a uvođenjem u legalne tekovine, navodno će više dobiti nego izgubiti.

“Sad im neće davati 100 na ruke, nego 60. Manje će mu doći na ruke, ali će zato tamo da ima uplaćen staž. Ljudi u nekim godinama izgube glas, dobiju reumu u prstima i ne mogu da se bave tim poslom, a ovako će na ovaj način da imaju neku sigurnost, dobiće neku penziju”, kaže Žarko Šakić iz Unije poslodavaca Srbije.

Posebni kolektivni ugovori za radno angažiranje glazbeno-estradnih umjetnika i izvođača u ugostiteljstvu postoje od 2015. godine, ali su se odnosili samo na poslodavce koji su članovi Unije, taj zakon je odlukom vlade sada dobio prošireno djelovanje.

To znači da će svi poslodavci  – bez obzira da li su članovi ili nisu – morati poštivati taj zakon, a za njegovo provođenje odgovorna je država.

Ovim ugovorom i dalje će se teško moći ustvrditi radi li se o potpuno legalnom isplaćenom honoraru ili će i dalje dio biti odvojen na ruke.

Share.

About Author

Urednik portala Mixeta.net

Komentari preko Facebooka

CLOSE
CLOSE