Još otkako sam prije 10-ak godina poslušao glavnu temu neugodnog i za ono doba jako smjelog The Collector iz 1965. godine, koju potpisuje slavni kompozitor Maurice Jarre, htio sam znati nešto više o toj slavnoj francuskoj glazbenoj dinastiji. Potom sam 2016., sa ‘suzom u oku’ i praznim studentskim džepom pisao vijesti kako njegov sin, ikona i pionir elektronske glazbe, Jean-Michel Jarre, dolazi u Ljubljanu i Beograd. Nažalost, za njega u zagrebačkoj Areni sam 2011. bio premlad da bi saznao, a kamoli kupio kartu.
Moje je vrijeme došlo 15-ak godina kasnije. Početkom ove godine, kada je jedna od većih regionalnih koncertnih agencija, slovenski NuCoast, s domaćim partnerima objavio gostovanje Maestra, Jarrea mlađeg – još k tome, u pulskoj Areni – dvojbe oko toga hoću li ja te subote biti u Puli naprosto nije smjelo biti.
Poziv slavnog glazbenog maga da mu bude predgrupa i pripadajuću čast, dobio je domaći klasik elektronske glazbe, Petar Dundov. I on je zadaću objeručke prihvatio, znajući da se ovdje radi o velikom postignuću te je tako dobio taj, pomalo i nezahvalan zadatak, da bude kulisa za brojne dolaske u Arenu kada je oko 20h krenuo njegov nastup. Nastup Dundova tako je bio više pasivan, ambijentalan, ali u takvom ozračju, koji dio domaće koncertne publike koristi za pronalazak mjesta, spajanje grupa i okrjepu, i nije moglo biti drugačije. Korektan nastup popraćen pozdravima publici Dundov je završio u 20:45, kada je nastupila pozitivna tenzija i iščekivanje.

Jean-Michel Jarre u pulskoj Areni 2025./foto: Luka Antunac
Suton i zalazak sunca, svatko na svom mjestu, rijetki u potrazi za svojim pratnjama, poneki za šankom i cijevi koje puštaju dim – sve to bila je kulisa netom prije početka nastupa Maestra, oko 21:15. Njegov je dolazak počeo odbrojavanjem od 10, kako bi napetost ipak dobila neku kulminaciju, a njegova pojava izazvala je prvo ključanje Arene. Otvorio je Jarre uz Les Chants Magnétiques 1 popraćenu jednostavnim laserskim prikazama i presijanjima. Treba napomenuti, prethodno je bio najavljen specijalan laserski show za koncert u Areni. Po prvoj pjesmi, JMJ je kurtoazno pozdravio prisutne i zahvalio im se na dolasku.
U sljedeća dva sata, publika je uistinu ekstatično, svatko na svoj način, uživao ovom performansu. Ljuljuškanja na mjestu, žmirenja i zabezeknuto vijanje lasera, sve je bilo shvatljivo. Sam Jarre je pozvao ljude u publici da, ukoliko osjećaju glazbu, slobodno ustanu i zaplešu unatoč sjedećim ‘početnim postavkama’. Videozidovi, prizme, sfere, fraktali i popratne scenografske igračke koje odgovaraju Jarreovoj estetici, izmjenjivale su se u raznih psihodeličnim, magritteovsko-nadrealnim prikazima i stapanjima. Ekranom se pronijela poruka Edwarda Snowdena, kada se pojavilo pitanje tehnologija i privatnosti te borbe za potonje kao potencijalno međugeneracijske bitke, a kao uvod u pjesmu Robots Don’t Cry, sam je Jarre održao omanji uvod u danas sveobuhvatni AI i generalni strah od ubrzanog napretka tehnologije.

Jean-Michel Jarre u pulskoj Areni 2025./foto: Luka Antunac
Nije zaboravio dati mali intro o elektronskoj glazbi, koja korijene vuče u Europi, pri čemu je za izvedbu pjesme Arpegiateur pozdravio sve domaće izvođače ove glazbene niše. Za vrijeme izvedbe Oxygene 2, pozvao nas je Maestro da budemo ‘špijuni’ koji prate kako on vlada svojom, kako se izrazio, kuhinjom. Imao je kameru na naočalama, putem koje smo mogli praktički iz prvog lica vidjeti svijet iz njegove perspektive i kako izgleda njegova radna stanica, među digitalnim i analognim sintesajzerima, MIDI kontrolerima te raznima Abletonima ili Logicima. Zanimljiv trenutak bio je kada se dohvatio svoje laser harfe, jednog od njegovih najpoznatijih “instrumenata”. Harfa, ako dobro popratih, ne proizvodi zvuk sama po sebi, već Jarre s pomoću ruku prekida laserske zrake koje upravljaju MIDI signalima povezanim sa sintesajzerima.
Očekivano, najveće su reakcije izazvale serijali Oxygene i Equinox, dok je potonji, praćen onom masom publike-robotića, dobio prigodan dodatak za tu publiku – mobitele, što je bio neizbježan scenografski element i jučerašnjeg spektakla. Doduše, mobiteli su danas neizbježan dio koncertnog folklora. No, kad je ovakav show u pitanju, potpuno opravdano.

Jean-Michel Jarre u pulskoj Areni 2025./foto: Luka Antunac
U svakom slučaju, po završetku regularnog dijela, Jarre je pozdravio prisutne te se otpravio u svoje odaje, iz kojih je na pozive prisutnih ubrzo izašao da bi za bis izveo Quatrième Rendez-Vous i za zatvaranje Les Chants Magnétiques 2. Zahvalio se Maestro prisutnima i ponadao kako do idućeg rendez-vousa neće ponovno proći toliko godina. Za čovjeka od 77 godina, moram priznati da me oduševila njegova vitalnost i hajpanje prisutnih. Sve u svemu, velika koncertna noć u pulskoj Areni. Veliko hvala svim uključenima u ovaj spektakl, a posebice ikonskom JMJ.
Na našem instagram profilu @mixetagram ulovite još pokoji story od sinoć, a ovdje pogledajte fotogaleriju našeg fotografa, Luke Antunca.
Komentari preko Facebooka