Novi izdavač na sceni, Juda records, pokazao je raznoliku lepezu svoje glazbene obitelji u petak u KSET-u. Četiri imena, četrnaest glazbenika različitih stilova i ideja, skupili su se kako bi nam pokazali što nam i kako imaju za reći na prvom koncertu ovog indoor festivala koji će, nadamo se, uskoro put ceste do svih domaćih i regionalnih pozornica.
Led je probila Billie Joan, što nije predstavljalo problem uzevši u obzir njen odlučan glas i britak tekst. Tematika njenih tekstova je daleko od trivijalne, kantautorica pjeva o našoj malenoj domovini, a zatim i o vragu koji će jednom doći naplatiti svoj dug. Vjerujemo joj kad pjeva “it’s good to feel alive”, a u taj svijet koji preispituje sam bitak naših života i socijalnih okolnosti svakako se uklapa njen propovjedni folk izričaj.
Zatim na stage dolaze Mnogi Drugi i najavljuju “par jazz standarda u pidžamama”. I doista su bili u pidžamama, onako ljudski i svakodnevno, skinuli su maske da popričamo, a i zaplešemo na njihove ritmove. Doduše, njima sedmorici gore na pozornici to je bilo nešto teže, no svejedno su se uživjeli i razmahali te tako pokazali kako bi izvođači trebali uživati u vlastitom performansu. Gitaristi na akustarama (na jednoj pjesmi i na mandolini!), basist u bademantlu s hoodicom, mini limenopuhačka sekcija, kotrljanje na bubnjevima i bariton vokal pokazali su kako su jedni od ne tako mnogih originalnog zvuka i rezonirajuće pozitivne vibre.
Splitski eto nas je zatim uvukao u teže teme i mračniju atmosferu psihodeličnog rocka. Zanimljivi riffovi i neupitna energičnost su nažalost bili kauzalne žrtve neuštimanosti pjevača u raspoloženje publike, pa i u raspoloženje na samoj pozornici. Eto zavrtjeli su se u tom svom ringišpilu, bilo je teško razaznati sam tekst, no iako se radi o žanru unutar kojeg teško pronalazim značajnu razliku između zvukova bendova, čini se da ovi momci mogu ponuditi nešto svoje, samo to trebaju smjelo pokazati na sljedećim nastupima.
Prvo je bila jedna dama, pa ih je bilo mnogih sedam čist normalnih čudaka, zatim četvero raštrkanih psihodeličara, da bi naposljetku pred nas izašla njih dvojica – The Yellow Buzz. Od svih prethodnih izvođača, njihov odnos, kako međusoban, pa tako i s publikom, je bio najzanimljiviji i polučio je željene rezultate. Publika je postala treći član, pljeskala i vikala na beatove, skakala i vrištala zajedno s gitaristom i pjevačem Adamom dok njegov kompanjon Bruno rasturao je na bubnjevima. U ovakvom prijateljstvu i glazbenoj sinergiji proizlazi prava sirova snaga naelektriziranog blues garage dua kojeg je bio pravi užitak slušati na zatvaranju večeri.
Zanimljiva je ta malena obitelj okupljena oko Juda Recordsa; iskreni su, možda i neki na momente preotvoreni, odmiču se od standarda i zajedno guraju u neistražene sfere, ali opet svaki svojim putem. Teme koje ih zanimaju su svakodnevne, ali nikako banalne. Bit će još ovakvih fešta, sceni je potrebna nova krv, a Judini sinovi i kćer su je spremni proliti.
Komentari preko Facebooka